Mogiła w lesie w Sokołowicach

Niezwykła mogiła w lesie w Sokołowicach 


Od Redakcji :

Każdy z was, będąc gdzieś w podróży, nawet nie zdaje sobie sprawy, jak często przejeżdża obok ciekawych dla pasjonata miejsc. Tą niewielką mogiłę ciężko zauważyć, choć położona jest niemal przy dość ruchliwej trasie miedzy Ostrowem Wielkopolskim, a Wrocławiem. Żeby je znaleźć, trzeba pojechać drogą numer 25. Zatrzymać się w Barze Jędrzejówka, tam zostawić samochód, i przejść na drugą stronę drogi. Tam właśnie można zobaczyć mogiłę carskiego ochroniarza, którą wam opisujemy na naszej stronie. Choć informacji jest dość skąpo, jednak miejsce jest o tyle ciekawe, że postanowiliśmy je opisać. Tekst w artykule pochodzi z tablic informacyjnych umieszczonych tuż przy samym grobie. 


CAM00535Miłośnik i pasjonat historii Marek Nienałtowski opierając się na źródłach archiwalnych znalazł na mapie okolic Oleśnicy miejsce oznaczone „russengrab”. Dalsze badania przy współpracy z historykiem Markiem Włodarczykiem doprowadziły do wyjaśnienia tej zagadki.

W książce Mariusza Olczaka pod tytułem „Kampania 1813” znajdował się opis pomnika spotkania monarchów w Spalicach. Okazało się, że jest to pojedynczy grób żołnierza rosyjskiego cara Aleksandra I, który z Kalisza przez Syców zmierzał 15 marca 1813 roku na spotkanie w Spalicach z cesarzem Fryderykiem Wilhelmem. Właśnie jemu obok drogi Katiuscher Walde (dziś Kolonia Sokołowice ) wzniesiono pomnik.

Na zbudowanej z kamieni niewysokiej pryzmie ustawiony został drewniany krzyż, na którym z obu stron umieszczono napis informujący, że znajduje się tutaj mogiła „bohaterskiego żołnierza rosyjskiego zmarłego 1813 roku podczas marszu do Francji”.

CAM00534w 1889 roku grób wyremontował właściciel pobliskiego folwarku Max Wurm zdaniem Marka Nienałtowskiego, jako wyraz szacunku dla Rosjan, którzy stali się sojusznikami Prus w walce z cesarzem Napoleonem.

Społeczną opiekę nad mogiłą sprawował pan Stanisław Lot, który przyczyniał się do pamięci o wydarzeniu, jakie miało tu miejsce blisko 200 lat temu. Po jego śmierci 15.05.2005 r. opieką nad tym miejscem zajęli się państwo Gorzelakowie właściciele pobliskiego zajazdu..

W 2009 r. z inicjatywy władz Gminy Oleśnica i przy współpracy sołtysa wsi Sokołowice, dyrekcji i młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej, Nadleśnictwa Oleśnica i Leśnictwa Ostrowina oraz strażaków, miejsce pochowania rosyjskiego żołnierza zostało uporządkowane.

CAM00541Narzucono warstwę nowego kamienia, uporządkowano roślinność, wykonano chodnik umożliwiający dojście oraz tabliczki informacyjne i tablicę z historią miejsca. Strażacy z OSP w Sokołowicach z drewna przekazanego przez Nadleśnictwo Oleśnica Śląska wykonali tablice i ogrodzenie. Z drzewa modrzewiowego wykonany został krzyż prawosławny o ośmiu końcach. Opieką nad mogiłą podjęli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokołowicach.

W 2011 roku po corocznym spotkaniu ekumenicznym w Sokołowicach na adres mailowy Jerzego Trzcińskiego pracownika Urzędu Gminy Oleśnica nadeszła informacja od ks. Grzegorza Cebulskiego i Pani Jeleny Fiedukiny.

Notatka20150701084853

Korespondencja zawierała informację, że w Rosyjskim Państwowym Archiwum Wojskowo – Historycznym w Moskwie w zbiorze 3535, spis 3, akta 365 znaleziona została przez wspomnianą Panią Jelenę Fiedukinę wiadomość o zmianach kadrowych oficerów i żołnierzy z 1813 – 1814 r.

Notatka20150701084651

W wiadomości tej pod datą 15.03.1813 r. wpisano informację o śmierci żołnierza kawalergardy szeregowca Kalinika Rotczenki.  Pułk Kawalergardów Jego Cesarskiej Mości, któremu patronowała Cesarzowa Maria Fiodorowna, towarzyszył najprawdopodobniej, jako ochrona carowi Aleksandrowi I w podróży na spotkanie z cesarzem Niemiec Fryderykiem Wilhelmem. Przyczyną śmierci Kalinika Rotczenki był najprawdopodobniej zawał serca, w związku z ogromnym wysiłkiem, jaki towarzyszył żołnierzom eskorty cara podczas przepraw przez zalane i grząskie tereny przez jakie jechał władca Rosji . Właśnie jemu obok drogi w dawnym Katiuscher Walde (dziś kolonia Sokołowice) wzniesiono pomnik.

Na zbudowanej z kamieni niewysokiej pryzmie ustawiony został drewniany krzyż, na którym z obu stron umieszczono napis informujący, że znajduje się tutaj mogiła „bohaterskiego żołnierza rosyjskiego zmarłego w 1813 roku podczas marszu do Francji”. Odrestaurowany dziś grób rosyjskiego żołnierza jest jednym z kilku miejsc znajdujących się na Dolnym Śląsku dokumentującym historię epoki napoleońskiej.

CAM00536

Najstarszy zachowany chrześcijański krzyż dębowy znaleziony niedaleko mogiły: wiek ok. 100 lat. poprzeczka krzyża łączona bez gwoździ na tzw. dybie. Oczyszczony i zakonserwowany w kwietniu 2009r. Prawdopodobnie wykonany przez mieszkańców ówczesnych Sokołowic (Katiuscher Walde).

Wiosną 2011r. ten krzyż został skradziony przez nieznanego sprawcę. We wrześniu tego samego roku została wykonana replika z drewna pochodzącego z rozbiórki przedwojennej stodoły, podarowanego przez Pana Stanisława Kasinę z Ligoty Polskiej.

Krzyż wykonał Pan Andrzej Szkudlarek emerytowany stolarz z Sokołowic, a konserwacje i malowanie przeprowadził pracownik Urzędu Gminy Pan Józef Rak.

PO zamontowaniu został poświęcony przez ks. Jerzego Szczura proboszcza parafii prawosławnej pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Oleśnicy i ks. Andrzeja Augustyna proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Boguszycach podczas wspólnego nabożeństwa ekumenicznego w dniu 27 listopada 2011 roku.  

Share Button

Dodaj komentarz