Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna „Schondorf”

„Stowarzyszenie Regionalna Grupa Historyczna „Schondorf”

Wtorek, 30 grudnia 2014

Wszystko zaczęło się od dość przypadkowego wpisu na jednym z forów internetowych. Można powiedzieć, że poznaliśmy się dzięki nieopisanej jeszcze historii magazynów amunicji w Borowie (można o nich przeczytać na naszej stronie). Jak mawia jeden z naszych kolegów, każdy z nas jest po części wariatem i szczerze mówiąc to specyficzne wariactwo dot. historii jest czynnikiem, który spala naszą grupę. Jedno spotkanie, jeden temat, wspólne zainteresowania i machina ruszyła. Zaczęło się od ustalenia nazwy i celu tego, co chcemy robić. Ustaliliśmy, że chcemy być grupą regionalną, to tu w Liskowie można powiedzieć, powstała nasza grupa, i chcąc uszanować to miejsce, jeden z nas wpadł na pomysł nazwania grupy SCHONDORF. Skąd ta nazwa? Jesteśmy winni wam wyjaśnienie. Schöndorf – to z języka niemieckiego Piękna Wieś, tak okupant nazwał Lisków podczas II wojny światowej. Oczywiście nie chcemy swoją nazwą czcić tego złego okresu w dziejach Liskowa. Okupant nazywając tak Lisków sam zauważył jego piękno, i to piękno właśnie chcemy uhonorować. Stąd ta nazwa.

Kim jesteśmy i co chcemy robić? Naszym celem jest ocalenie wspomnień czy dokumentów z przeszłości. Nie celebrujemy tu tylko samego Liskowa, chcemy uszanować każdą gminę i wszystko, co wiąże się z historią okolicy. Chcemy uratować i ochronić to, co zostało po naszej wspólnej przeszłości, po naszych przodkach. Każda znaleziona rzecz na strychu jest swoistym „skarbem” dla nas. Takie rzeczy powinny trafić dla potomnych do muzeum, lub żeby zostały skopiowane elektronicznie, co czynimy na łamach naszego portalu. Często spotykamy się z ludźmi, którzy nie potrafią zrobić kopii czy nie mają możliwości sfotografowania niszczejących już pamiątek. Napiszcie do nas, my to zrobimy i oddamy oryginały właścicielowi. Czasem bywa, że ktoś ma coś, co chciałby oddać do muzeum, napiszcie możemy pomóc to zorganizować. Nie niszczcie czegoś, co jest wam niepotrzebne, my chcemy to uratować i opisać na łamach tego portalu, właśnie dla was! Ratujmy przeszłość póki jest jeszcze coś do uratowania!

Zajmujemy się nie tylko regionalną historią, jeździmy po całej Polsce szukając miejsc ciekawych historycznie. U nas można zobaczyć takie miejsca, poczytać o nich jak i uzyskać informacje gdzie i jak je zobaczyć. Tu przybliżymy te miejsca osobom, które nie chcą się ruszać z domu a są ciekawi historii. Nie chcemy pisać suchych faktów, ale wrażenia, jakie na nas wywołały te miejsca. Stąd często są to prywatne odczucia i co za tym idzie i opisy. Lubimy odkrywać ciekawe miejsca, więc często ktoś z was zdziwi się, jakie tajemnice z przeszłości kryje nasza okolica i nie tylko ona. Szukamy, dokumentujemy i pokazujemy te miejsca właśnie tu na tej stronie. Sprawdzamy każdą informacje przekazywaną niejednokrotnie z pokolenia na pokolenia o miejscach byłych bitew, zdarzeń historycznych itp. Spisujemy wspomnienia i dokumentujemy legendy. Tylko u nas wkrótce niezwykły film z niezwykłej wyprawy w głąb kościelnych krypt. Udało się nam ocalić wiele dokumentów, gazet, zdjęć i wspomnień przed zniszczeniem. Udało się nam uratować wiele ciekawych eksponatów, których już część trafiła do muzeum. To jest nasz cel – ocalić od zapomnienia i destrukcji.

   Mieliśmy plany opisać historię Liskowa, jednak stwierdziliśmy, że nie ma sensu powielać kolejny raz tych samych informacji. Gmina posiada stronę internetową gdzie opisuje całą, dość bogatą przecież przeszłość Liskowa a nawet okolic. Każdy, kto się interesuje, komu nie jest znana historia miejscowości, która istnieje od prawie tysiąca lat a może i więcej, gdyż posiadamy w naszej gminie ślady osadnictwa prastarej epoki Łużyckiej, czyli Neolitu. Kto, kto jest zainteresowany suchymi faktami może wejść na stronę gminy i poczytać. Jednak założyliśmy temat o historii Liskowa, naszym celem było pokazanie przeszłości naszego rejonu zupełnie inaczej niż oficjalnie. Na co komu daty? Wielkie wydarzenia? To w końcu zwykłe ludzkie losy mieszkańców regionu są najcenniejszą naszą historią. Postanowiliśmy na łamach tego portalu zająć się właśnie tymi ludźmi. Nie ma dla nas znaczenia, jaki mieli status społeczny, przeszłość jest dla nas jednakowa, nie ma znaczenia czy ktoś był bogaty czy nie. Chcemy zachować te zapiski z czyjegoś życia by nie przechodziły z ust do ust tylko w jednej rodzinie, ale by każdy mógł poznać losy ludzi, którzy już w sumie nie żyją, a które mogliśmy nawet znać nie wiedząc o tym jak potoczyło się ich życie. Tu poczytacie i zobaczycie wspomnienia przodków mieszkańców naszego regionu. Tu w dziale Historia Liskowa zobaczycie przeszłość ludzi z rodzin szlacheckich, choć w samym Liskowie Dworu szlacheckiego nie było to jednak okolice gminy miały ich kilka. To tu dzięki uprzejmości tych rodzin, które udostępniły informacje i zdjęcia możecie zobaczyć jak ci ludzie wyglądali skąd pochodzili i jakie są i były ich losy.Redakcja dziękuje za współpracę i informacje przekazane przez potomków Stefana Grabskiego- Panią Zofię i Grażynę z Chrostowskich herbu Ostoja oraz Panu Stanisławowi Plewako, wnukowi Marii z Grabskich herbu Wczele i Antoniego Piątkowskiego herbu Korab.

 Tutaj też możecie poczytać niezwykłe wspomnienia napisane przez Panią Antoninę Matczak, mające swój początek zapiski sięgają końca XIX wieku. To zapis życia jej rodziny, dzięki zapiskom Pani Antoniny możemy zobaczyć jak wyglądało życie w tamtych latach! Wszystko to dzięki udostępnieniu tych wspomnień przez córkę autorki, Panią Marie Bukowską z Koźlątkowa. W tym dziale dzięki naszej redakcyjnej koleżance zamieściliśmy trochę historii naszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Tu też można poczytać o mieszkańcu, Panu Zygmuncie Hermanie, który walczył za nasz kraj we wrześniu 1939 roku, który walczył w obronie Warszawy i trafił na krótko do niewoli by całą wojnę ukrywać się ze strachem przed ponownym aresztowaniem. Dzięki rodzinie Hermanów z Liskowa udało się, sfotografować i zabezpieczyć w formie elektronicznej dokumenty wojskowe Pana Zygmunta, oraz jego odznaczenia. To dzięki rodzinie Hermanów ratujemy trzymane przez te wszystkie czasopisma i ulotki jeszcze sprzed wojny! Tutaj też chcemy spisać i zachować legendy i opowieści z naszego regionu, tu też chcemy zachować kawałek „powieści” anonimowego autora, opisującego okolice w fikcji literackiej. Tu też zamieściliśmy niezwykłe jak na nasze w końcu prowincjonalne warunki, lotnicze zdjęcie gminy i okolicznych sąsiadujących gmin, zrobione przez Luftwaffe w 1941 roku. Zapraszamy do logowania się, dyskusji i wymianie informacji.Redakcja pragnie podziękować wszystkim którzy nam pomogli w robieniu materiałów, zwłaszcza rodzinom za udostępnienie i zgodę na publikacje pamiątek rodzinnych. Wierzymy, że to zachęci inne rodziny do tego samego. To jedyna okazja by upamiętnić swojego przodka w formie elektronicznej. Prosimy o kontakt rozpatrzymy każdą sprawę.

Regionalna Grupa Historyczna

Redakcja WWW.SCHONDORF.PL

Share Button