Nasz apel

STOWARZYSZENIE R.G.H SCHONDORF

Stowarzyszenie poszukuje każdej informacji na temat naszej wspólnej przeszłości. Zbieramy informacje o zapomnianych miejscach jak pobojowiska, mogiły, zrujnowane pałace i każde ciekawe miejsce związane z historią. Każda, czasem nawet błaha informacja, może się okazać dla nas cenna.

Grupa zbiera także wspomnienia naszych dziadków, świadków dawnych wydarzeń, by nie zapadły się gdzieś w naszej pamięci. Jeśli macie stare niepotrzebne i małowartościowe materialnie, ale cenne historycznie przedmioty. Jeżeli zależy wam, by takie rzeczy nie leżały na strychach popadając w zapomnienie. Chętnie odbierzemy od was te rzeczy i za pomocą naszego pośrednictwa trafią one do zaprzyjaźnionego z nami Izby Pamięci. Celem naszej pasji, poszukiwań, spisanych relacji jest uratowanie tego wszystkiego od zapomnienia a także nawet zniszczenia. Nie robimy tego zarobkowo, nie zachowujemy nic dla siebie.
Informacje słowne, spisane czy sfilmowane o ile będą dla nas wartościowe trafią na tą stronę. Podpiszemy jawnie każdą osobę, która pomoże nam w realizowaniu tych celów. Pokażemy (za zgodą) osoby, które pomogą nam w jakimkolwiek przedsięwzięciu. Tutaj będzie jedyna szansa pochwalić się swoimi przodkami czy wydarzeniami z przeszłości własnej rodziny. Tutaj będzie jedyna szansa pokazać coś, co już niemal nie istnieje. Ta strona nie jest o nas, ta strona jest o was. Wszyscy znamy wielkie miejsca bitew, wielkie historyczne budowle. Nie chcemy opisywać kolejny raz wielkich bitew, wielkich budowli, ale właśnie te, które nie zapisały się na kartach historii. Macie tu szanse przeczytać coś, o czym nie wiedzieliście jeszcze parę dni wcześniej. Macie tu szanse zobaczyć miejsca, które do tej pory omijaliście obojętnie. Dlatego grupa zwraca się do was o wszelkie informacje, stare zdjęcia (choćby skany) stare eksponaty (możemy zrobić zdjęcie lub na prośbę właściciela dostarczyć do muzeum) cokolwiek, co wiąże się z naszą wspólną i w sumie lokalną przeszłością. Nie musimy i nie zmuszamy do oddawania od was pamiątek rodzinnych itd. Wystarczą nam fotografie i spisane wspomnienia. Oczywiście zachowujemy pełną anonimowość osobom, które sobie tego zażyczą.
Grupa ma w nazwie eksploracja. Nazwa nie jest bezpodstawna. Nie siedzimy z nosem przed komputerem, ale czynnie szukamy miejsc z przeszłości. Filmujemy, fotografujemy i dokumentujemy każde ciekawe miejsce. Grupa także chętnie pomoże znaleźć zagubione rzeczy. Mamy siły, chęci i sprzęt. Wystarczy napisać tu na naszej stronie jawnie, albo prosto do Administratora.
Stowarzyszenie Schondorf poszukuje nowych pasjonatów. Zastrzega sobie jednak prawo do weryfikacji i zaakceptowania takiej osoby przez wszystkich członków. Informujemy również, że zalogowanie się na naszą stronę nie jest równoznaczne z przyjęciem do grupy. Grupa też chętnie nawiążę współprace z innymi grupami oraz miłośnikami historii.
Grupa poszukuje współpracowników w postaci zwykłych użytkowników. Osoby chętnie do szukania informacji, prowadzenia wywiadów z ludźmi czy nawet szukania w archiwach. Każda osoba, która będzie nam pomocna będzie i zarazem dla nas cenna. Strona nie powstaje po to by rozmawiać o rzeczach, które nie są związane z historią. Osoby takie nie są ani nam ani osobom zainteresowanym tematem potrzebne. Od tego są inne strony czy portale społecznościowe. Poszukujemy ludzi interesujących się przeszłością waszej i naszej okolicy. Jest tyle ciekawych miejsc koło was wystarczy się rozejrzeć. Poszukujemy ludzi także tych, co nie szukają, ale lubią poczytać o przeszłości. Ta strona też jest dla nich. Być może ktoś nie interesuje się a coś wie też wystarczy dać nam info.

Poszukujemy też osoby chętne, jako tłumacze, fotograficy, „pisarze”, filmowcy czy graficy. Przecież to też dla nas ważne.